Historia

Stowarzyszenie Żywica powstało we wrześniu 2019 roku podczas inicjatywy pn. ” Stop wycince drzew w Obornikach Śląskich”.  W ramach akcji niezbędna nam była pomoc organizacji pozarządowych aby mieć wgląd do dokumentacji dotyczącej projektu inwestycji. Stworzenie samodzielnie funkcjonującego Stowarzyszenia dało nam możliwość szybszego i skuteczniejszego działania. Obecnie Stowarzyszenie zajmuje się ochroną drzew będących częścią zieleni miejskiej oraz szeroko pojętymi działaniami na rzecz ekologii. Działamy głównie na terenie Gminy Oborniki Śląskie. Zajmujemy się także szerzeniem wiedzy z zakresu ekologii poprzez organizację szkoleń, warsztatów oraz prelekcji. Naszym nadrzędnym celem podnoszenie świadomości mieszkańców Obornik Śląskich (i nie tylko!) na temat roli drzew w mieście, ich olbrzymiego znaczenia w niwelowaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz wpływie na bezpieczeństwo.

Kim jesteśmy?

Większość z nas mieszka w Obornikach lub na terenie Gminy Oborniki Śląskie. Łączy nas duże przywiązanie do naszego miasta oraz miłość do przyrody. Wykonujemy różne zawody, są w wśród nas prawnicy, artyści, przyrodnicy czy lekarze. Wspólne działanie na rzecz ochrony drzew przed wycinką na potrzeby inwestycji drogowej bardzo nas ze sobą związała. Jedno jest pewne. Żywica skleja ludzi!

Po co to wszystko?

Podczas naszej akcji “Stop wycince drzew w Obornikach Śląskich” spotykaliśmy się z różnymi reakcjami. Jedni gratulowali nam samozaparcia i głośno kibicowali, inni  uważali że nasza inicjatywa nie ma najmniejszego sensu. Wiemy jedno. Jeśli znajdzie się grupa upartych, kochających przyrodę ludzi to naprawdę można wiele! Nawet jeśli wszyscy dookoła nie dają najmniejszych szans. Wiemy, że w Polsce takich oddolnych inicjatyw społecznych, które własnymi siłami próbują walczyć z bardzo trudnym przeciwnikiem jakim są instytucje państwowe w celu ochrony drzew, czy to przy drogach czy w lasach jest bardzo dużo. Chcemy pokazać Wam, że presja i walka ma sens. Że ten skomplikowany system papierologiczno- betonowy można ukruszyć.